Přihlášení | Registrace
Články

Šachové tréninky:

Online lekce

Analýza partií

Analýza hráče

Aeroflot Open 2007

9. 3. 2007, Sergej Movsesjan

Již 5 ročník Aeroflotu Open opět přilákal na start spoustu zvučných i zajímavých jmen. Startovní pole bylo velmi vyrovnané, a tak se očekával tuhý boj nejen o zajímavé finanční odměny, ale i o přímý postup do prestižního uzavřeného turnaje v německém Dortmundu (to získává jen vítěz turnaje). Já jsem na Aeroflotu byl již potřetí, letos se turnaje rozhodl zúčastnit i Viktor Láznička. Open A1 (součastně se hrálo ještě několik dalších openů, odstupňovaných podle výkonnosti hráčů) se tak úplně openem nazvat nedá, jelikož minimální hranice ELA 2550 přibližuje tuto soutěž spíše silnému uzavřenému turnaji. Pořadatelé každoročně udělují několik výjimek, vesměs jde o mladé perspektivní hráče nebo hráčky.

Každý hráč má svůj recept na úspěch v tomto specifickém turnaji: někdo se snaží pálit mosty hned od prvních kol, někdo zase čeká na relativně přijatelného soupeře a šetří síly na závěr turnaje. Těžko říct, co je účinnější, ale praxe zatím hovoří spíše pro opatrnější postup. Nevzpomínám si, že by Aeroflot Open vyhrál někdo stylem start - cíl. Například v loňském roce si gruzínec Baadur Jobava zajistil celkové vítězství až perfektním závěrem 3 ze 3. Velkou roli hraje také zajímavé pomocné hodnocení při rovnosti bodů - výhodu má ten, kdo sehrál více partií černými figurami!

Viktor Láznička za poslední 2 roky udělal velký výkonnostní i ELOvý skok dopředu, teď ale přišlo období, kdy se musí naučit hrát proti soupeřům úrovně 2600 a výše. Bez účasti ve velmi silných turnajích to samozřejmě nejde. Spoléhat se na případné pozvánky do uzavřených turnajů je podle mého názoru ošidné, a tak Aeroflot byl výbornou příležitostí ke zkoušce vlastních možností. Viktor obstál skvěle, výsledek 5,5 z 9 bez porážky a performance 2708 je určitě vynikající vizitkou a doufám, že i velkým povzbuzením do další práce. V průběhu turnaje se Viktor několikrát musel dostávat z nepříjemných situací, trpělivou hrou se mu ale ve všech partiích podařilo problémy vyřešit a naopak ho může mrzet nedotažené stupňování výhody ve 2 kole proti Gasimovovi a závěr partie proti Sargissianovi, kde po problémech v zahájení dokázal soupeře přehrát a až ne úplné soustředění při realizaci výhody ho připravilo o vítězství.

V mém případě byl průběh turnaje trochu ovlivněn několika okolnostmi.V předchozích letech se mi na Aeroflotu moc nedařilo (4,5 a 4 z 9 se za úspěch dá považovat těžko), takže určitá opatrnost měla reálné opodstatnění. Navíc jsem ve dvou partiích narazil na méně ambiciózní soupeře a tak moje slovanská obrana stačila jen k remize. Ve 3 kole nás losovací program nemilosrdně nasadil s Viktorem proti sobě a tak jsem se rozhodl nepříliš vehementně zkoušet výhodu bílých figur. Zbytečnou prohrou v 6 kole jsem se navíc připravil o možnost nějakého většího útoku na přední příčky. Nepříjemné překvapení mi připravil následující ráno můj laptop - zřejmě se rozhodl, že má právo na dovolenou a nepomohla ani reinstalace Windows. Před 10-ti lety by mě taková událost nejspíš moc nerozhodila (ještě jsem totiž nevlastnil laptop), ale člověk se na moderní techniku strašně rychle zvykne spoléhat. Závěr 2 ze 3 za přispění rychlopřípravy na počítači Viktora nepovažuji za úplně špatný. Celkově se mi vedlo o něco lépe, než v předchozích letech, snad to příští rok zase o něco vylepším...
AbecedaPC